Popelka tančí na bále už celá tisíciletí
Popelka. Když se řekne tohle jméno, většina českých diváků si představí půvabnou dívku s tváří mladičké Libuše Šafránkové. Ale jak už tomu u těch nejoblíbenějších hrdinek bývá, Popelka má daleko složitější a zajímavější historii, řečeno slovy komiksových superhrdinů, ‚origin story‘.
Popelka byla Řekyně i Číňanka
Pro úplně nejstarší dochovaný evropský příběh Popelky se musíme vrátit do starověkého Řecka, času bohů a příšer. Odehrál se v 6. století př. n. l. Řecká kurtizána Rhodopis byla proslulá nejen svou krásou, ale i malýma nohama. Jednoho dne jí orel ukradl botu, přeletěl přes Středozemní moře a svůj úlovek upustil do klína egyptského krále. Panovník to pochopil jako znamení z nebes a rozhodl se majitelku boty najít. To se mu povedlo a Rhodopis si vzal za ženu, díky čemuž se z kurtizány a otrokyně stala královna.
Pro další verzi musíme přejít do Číny 9. století. V tomto příběhu kouzelná rybka slíbí splnit jedno přání dívce Ye Xian. Ye Xian si přeje nádherné šaty, protože se touží vdát. Stejně jako v řecké verzi, i tentokrát její botku najde panovník a vyrazí na cestu, aby našel ženu, jíž zlatá botka padne a oženil se s ní. Krásná Ye Xian ho uchvátí a koná se svatba, zatímco její zlá macecha (což je další nezbytný dnešní prvek pohádky o Popelce) umírá rozdrcená tíhou kamenů ve své jeskyni.
Bylo, nebylo
Jak vidíte, Popelka je univerzálně přenosná hrdinka a doprovází nás již téměř 3000 let! Pokud však chceme najít původ dnešních (nejen) českých pohádek o ní, nemusíme cestovat tak daleko do minulosti. Stačí se vydat do Francie 17. století. Spisovatel Charles Perrault vytvořil verzi, která posloužila jako předloha většině pozdějších. Právě v jeho pohádce se poprvé objevil dnes již nezbytný skleněný střevíček, dýňový kočár a kouzelná víla kmotřička. Zajímavostí je, že skleněný střevíček možná vznikl omylem. Někteří odborníci tvrdí, že Perrault si popletl výrazy pro kožešinu (vair) s výrazem pro sklo (verre).
Perraultovo podání je jen jedno z mnoha. Odhaduje se, že jich existuje 350 až 1500. Ale právě jeho verzi studio Disney později přetvořilo do podoby milovaného animovaného filmu z roku 1950. Odlišné příběhy se liší například podobou již zmíněného střevíčku. V jednom z nich je z červeného saténu, v jiném úplně chybí a nahrazuje ho prsten.
Kdepak Popelko ve filmech střevíček máš…
Vzhledem k popularitě Popelčina příběhu bylo jen otázkou času, než se dostane na území Čech a propracuje se i na plátna kin. Klasicky pojatých adaptací Popelky existuje celá řada. V českých luzích a hájích jsou nejoblíbenější Tři oříšky pro Popelku (1973). Paradoxně její scénář je kombinací dvou pohádek Boženy Němcové – O Popelce a O třech sestrách. Kromě Norska, kde je sledování této pohádky vánoční tradicí, se těší nemalé popularitě i ve Španělsku, Spojených arabských emirátech a na Filipínách. A pokud byste se o filmu chtěli dozvědět ještě víc, v roce 2014 o něm vyšla stejnojmenná kniha.
Poměrně známý je ještě o čtyři roky starší film Popelka (1969), který hraje víc na muzikálovou notičku. Zato prach času zakryl film Popelka z roku 1929. Anebo jestli máte čas jen šest minut, vyzkoušejte animované československé zpracování Pohádka o Popelce (1944).
Samozřejmě se Popelce daří i v zahraničí. V roce 1955 vznikl humorný muzikál The Glass Slipper. Jen o dva roky později si jako Cinderella zapěla Julie Andrews. Drew Barrymore a půvabné kostýmy potěšily diváky ve filmu Věčný příběh (1998). V posledních letech zaujala Popelka (2015) s Lily James v hlavní roli, která kreslenou Popelku od Disneyho převádí do hrané podoby. Popelka prostě stále frčí a ve filmech ji budeme vídat i nadále.
Sledujte Tři oříšky pro Popelku online
Sledovat online TIP: Získejte Voyo na 7 dní zdarma, návod na registraci zde.Zdroj: https://www.vox.com/2015/3/15/8214405/cinderella-fairy-tale-history, https://www.pookpress.co.uk/project/cinderella-history/, https://www.businessinsider.com/a-ranking-of-every-cinderella-movie-2019-8, https://www.csfd.cz/film/9430-tri-orisky-pro-popelku/zajimavosti/