Reklama

Počítačové hry ve filmech: Které z nich jsou nejlepší?

Foto: TMDB

Počítačové hry jsou vděčným materiálem pro hrané filmové adaptace. Navzdory tomu se jich povedlo uspokojivým způsobem natočit jen pár. Které z nich u diváků slavily největší úspěch?

Reklama

Počítačové hry na velkém plátně v minulosti

Ačkoliv filmové verze počítačových her vyžadují propracované speciální efekty, vznikaly již v minulosti. V 90. letech nejvíc zabodoval film Mortal Kombat (1995) od režiséra Paula W.S. Andersona. Film čerpá z prvního dílu hry, a ačkoliv není dokonalý, dokáže zabavit a daří se mu vystihnout nadšení, s jakým fanoušci ke hře v devadesátkách přistupovali.

Pozici 306. nejoblíbenějšího filmu na Československé filmové databázi získal film Resident Evil (2002), rovněž od Andersona. V příběhu o boji proti zombíkům si hlavní roli vystřihla Milla Jovovich jako Alice. Film má jen málo společného s dějem hry, ale diváky přesto svou přestřeleností bavil a činí tak dodnes.

Neprávem zapadl film Princ z Persie: Písky času (2010). Jake Gyllenhaal jako titulní princ pátrá po zabijákovi, který zavraždil jeho otce a ochraňuje cennou dýku. Film zaujal svým vizuálem i akčními scénami. Na mnohem pochmurnější notičce se nesl horor Silent Hill (2006), v němž o monstra, napětí a děs není nouze. Silent Hill dodnes mnozí hráči označují za nejvěrnější herní filmovou adaptaci, protože využívá řadu motivů předlohy.

Nejnovější pecky

A nyní už jsme v minulém desetiletí. Lásku diváků si získal roztomilý Pikachu ve filmu Pokémon: Detektiv Pikachu (2019). Titulní Pikachu po boku mladého Tima vyšetřuje zmizení Timova otce. Film je volnou adaptací hry Detektiv Pikachu, která v roce 2016 vyšla v Japonsku na Nintendo 3DS. Díky zasazení do světa, v němž jsou Pokémoni běžnou součástí společnosti, mají fanoušci Pokémonů pré. Filmu navíc nechybí smysl pro humor ani akce.

Reklama

Jen o rok dříve se jako sličná archeoložka a dobrodružka Lara Croft objevila Alicia Vikander ve filmu Tomb Raider. Film se vrátil k Lařiným počátkům, kdy se ke své kariérní dráze musela teprve propracovat. Film čerpal z obnovené herní série zaměřené na mladší léta hrdinky. Liší se tak od filmové adaptace s Angelinou Jolie z počátku tisíciletí, jejíž kritická ohodnocení natolik pozitivní nejsou.

Dva díly si již stihla vysloužit série o ježku Sonicovi, první v roce 2020, druhý předloni. Film vzal v potaz přání fanoušků, tvůrci předělali původně nepodařený design hlavní postavy… a povedlo se, jednička slavila úspěch. Jde o dobrodružnou odlehčenou podívanou o přátelství i boji Sonika proti zlému doktoru Robotnikovi (Jim Carrey).

Volně inspiraci ze závodní série Need for Speed čerpá stejnojmenný film z roku 2014. Diváci chválili automobilové honičky, ale méně jednoduchý příběh. Leč složité drama u snímku ani nešlo očekávat.

Ve stejném roce – 2016 – vznikly hned dvě adaptace, podle některých neprávem podceňované. Podařenější z nich je fantasy akční řežba Warcraft: První střet o konfliktu dvou znepřátelených stran. Film je po vizuální stránce uchvacující a bojové scény nemají chybu. Ti, kdo neznají hru, nicméně mohou mít zpočátku problém se zorientovat v pozadí světa a v postavách. Méně se oproti tomu povedl snímek Assassin’s Creed. Michael Fassbender ani vizuální pojetí sice nezklamaly, ale film nezvládl plně využít potenciál předlohy a hrátky s časem, které série Assassin’s Creed nabízí.

Reklama
Need for Speed

Sledujte Need for Speed online

Voyo Sledovat online

TIP: Získejte Voyo na 7 dní zdarma, návod na registraci zde.

Assassin's Creed

Sledujte Assassin’s Creed online

Voyo Sledovat online

TIP: Získejte Voyo na 7 dní zdarma, návod na registraci zde.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu