Hororové seriály na Halloween
Hororové seriály potěší v každém ročním období, ale na podzim mají dvojnásobné kouzlo. Ne náhodou lidé jeden druhého v minulosti v tomto čase děsili vyprávěním strašidelných historek. Loni jsme probrali hororové filmy na Halloween. Letos se podíváme na seriály, které by vám neměly uniknout.
Hororové seriály jsou plné příšer
Můžeme rozlišit dva základní druhy hororů. Přirozené a nadpřirozené. První typ zpravidla vypráví příběhy vrahů. Ten druhý do hry zapojuje nadpřirozená stvoření. Protože diváci mají vlkodlaky, zombie, upíry a další potvory rádi, nepřekvapí, že druhý typ převažuje.
Výše zmíněné zombíky v poslední době nejlépe prezentovali Živí mrtví, ale ti nepotřebují podrobněji představovat. Ačkoliv seriál samotný již skončil, vysloužil si hned několik sequelů, takže jím představený svět žije dál. Historickou verzi zombíků pro změnu nabídl poutavý jihokorejský seriál Kingdom, jehož zombíci jsou ještě děsivější než ti v Živých mrtvých. Do třetice všeho dobrého tu máme zombie houby v loňském hitu The Last of Us vycházejícím ze stejnojmenné počítačové hry.
Hororové podání mimozemšťanů dle názorů mnohých nejlépe nabídl seriál Stranger Things. Vraždící panenka kraluje seriálu Chucky, který na obrazovky poprvé naběhl v roce 2021. Monstra se spoustou chapadel děsí společně bok po boku s rasismem v Lovecraft Country. Nejsympatičtější čarodějnicí současnosti je Sabrina v roztomile morbidním seriálu Chilling Adventures of Sabrina. Jak název napovídá, z jejích dobrodružství nejednou zamrazí. A pokud chcete od každé potvory trochu, vyzkoušejte legendární Lovce duchů, tedy Supernatural, či letošní nadpřirozenou detektivku Dead Boy Detectives navazující na seriál The Sandman.
Méně známé, ale stále děsivé
Kromě největších jmen si zaslouží zmínku i pár strašidelných, leč méně známých seriálů. Do mrazivé historie zavádí The Terror, který vypráví o dvou katastrofách. Nejlepší na seriálu kromě hutné atmosféry je to, že čerpá ze skutečných událostí.
Známý tvůrce hororových filmů Mike Flanagan přehodil výhybku k seriálům, když natočil sedmidílnou minisérii Midnight Mass. Minisérie nabízí neotřelý náhled na upírskou tematiku a krom toho zabrouzdá do otázky víry. Nejde však o náboženskou agitku, toho se bát nemusíte. Náboženství se nevyhýbá ani The Exorcist (2016 až 2018), který má za sebou předlohu v podobě slavného filmu.
Vynechat by fanoušci hororu neměli ani další Flanaganův seriál, The Haunting of Hill House. Strašidelné domy děsí lidi celá staletí a tento děsivý dům je jedním z nejlepších, jaké jsme v televizi kdy mohli vidět. Komu by jeden seriál nestačil, nechť zhlédne sequel The Haunting of Bly Manor. Nebude litovat.
Na psychologickou notu hraje uhrančivě děsivý Hannibal Lecter v podání Madse Mikkelsena v seriálu Hannibal. Kdo si myslí, že seriál navazuje na ikonické Mlčení jehňátek, hádá správně. Doktor Lecter pravidelně získává příčku v žebříčku nejlepších záporáků všech dob. Díky tomuto seriálu pochopíte proč. Velmi odlišní vrahové zato řádí v seriálu Slasher. Každá série má odlišný příběh, díky čemuž se seriál neokouká.
Antologie pro nedočkavé
Na závěr představíme samostatnou kategorii, jíž jsou hororové antologie. Ty mají mezi lidmi největší ohlas, protože nabízejí rozmanité příběhy. Když vás náhodou jedna epizoda nezaujme, ta další vypráví o něčem jiném.
V letech 2016 až 2018 jsme mohli sledovat seriál Channel Zero, který vycházel, mimo jiného, z internetových creepy past. Greg Nicotero, režisér Živých mrtvých, nedávno natočil seriál Creepshow. Ze šestákových hororů viktoriánské éry čerpá seriál Penny Dreadful. Ten má sice ucelenou dějovou linku, ale zato spojuje různá monstra, jako je například vlkodlak, Frankenstein či nestárnoucí Dorian Gray.
Svého druhu antologií jsou dvě propojená díla. American Horror Story v každé sérii vypráví příběh z odlišného prostředí. Diváci se společně s hrdiny již ocitli ve strašidelném domě, v blázinci, v čarodějné škole či v cirkuse. Čistě povídkový je novější seriál American Horror Stories, který má v současnosti tři série. Z méně známých novinek formát antologie nabízí i Guillermo del Toro’s Cabinet of Curiosities či Monsterland od Hulu.
V případě, že máte náladu na pořádné retro, vyzkoušejte Tales from the Crypt (1989 až 1996) či ikonická Akta X anebo Věřte nevěřte a zamáčkněte nostalgickou slzu. Opravdoví milovníci cesty do historie nemohou zvolit lépe než klasiku The Twilight Zone (1959 až 1964), která je černobílá a téměř 70 let stará, ale baví dodnes. Anebo dejte šanci obskurní upířině Dark Shadows (1966 až 1971), která je bohužel známější kvůli nepodařenému modernímu filmovému zpracování s Johnnym Deppem.